01 / 03
02 / 03
03 / 03

„Kopernik na Ziemi Lubawskiej”

To kolejne wydarzenie o charakterze międzynarodowym. Jak dowodzą naukowcy, wizyty Mikołaja Kopernika w Lubawie, wiosną i latem 1539 roku, miały ogromne znaczenie.

Dyrektor generalny Fundacji Nicolaus Copernicus Robert Szaj przypomina, że to właśnie w Lubawie Kopernik za namową biskupa Tiedemanna Giesego oraz swojego ucznia Retyka podjął decyzję i wyraził zgodę na publikację drukiem swojego dzieła „De Revolutionibus”. Tutaj też Retyk napisał swoje dzieło „Narratio Prima”, będące omówieniem teorii Kopernika. O wydarzeniach tych mówią naukowcy, którzy przyjechali do Lubawy.

Wśród zaproszonych prelegentów są między innymi: profesor André Goddu ze Stonehill College z USA, doktor Pietro Daniel Omodeo z Instytutu Historii Nauki Maxa Plancka w Berlinie oraz profesor Jarosław Włodarczyk – dyrektor Instytutu Historii Nauki Polskiej Akademii Nauk w Warszawie, a także naukowcy z Torunia, Olsztyna i Gdańska.

Na konferencji prezentowany jest najnowszy stan badań nad pobytem Mikołaja Kopernika w Lubawie w 1539 roku. Profesor Jarosław Włodarczyk po raz pierwszy przedstawi obserwacje astronomiczne, które Mikołaj Kopernik, Joachim Retyk i biskup Tiedemann Giese wspólnie mogli przeprowadzić z lubawskiego zamku.

Podczas konferencji realizowany jest kolejny odcinek filmu dokumentalnego TVP z serii Astronarium. Lubawę odwiedzają też dziennikarze BBC. W trakcie konferencji realizowane są zdjęcia do najnowszego filmu dokumentalnego Michała Juszczakiewcza i Roberta Szaja pt. „Tajemnice de Revolutionibus…”.

© 2019 Bogusława Orzechowska